Log in


Society of
General physiologists

Past Officers & Council


    
    
  President
Crina Nimigean
202022


Merritt Maduke
201819



Mark Shapiro

201617
 
Robert Dirksen
201315

 


Toshinori Hoshi

2011–13

 


Kevin Strange

2010–11

 


Kenton Swartz

2009–10



Kathleen Dunlap

2008–09



Kevin Foskett

2007–08



Colin Nichols

2006–07



Lawrence Palmer

2005–06



Kevin Campbell

2004–05



Carol Deutsch

2003–04



David Clapham

2002–03



H. Criss Hartzell

2001–02



Richard Aldrich

2000–01



David C. Gadsby

1999–00



Michael D. Cahalan

1998–99



Jennings, M.L.

1997–98



Andersen, O.S.

1996–97



Ehrlich, B.

1995–96



Oxford, G.S.

1994–95



Russell, J.M.

1993–94



Eaton, D.C.

1992–93



Almers, W.

1991–92



Reuss, L.

1990–91



Gunn, R.B.

1989–90



Fambrough, D.M.

1988–89



Tsien, R.W.

1987–88



Giebisch, G.

1986–87



Armstrong, C.

1985–86



De Weer, P.

1984–85



Finn, A.L.

1983–84



Hoshiko, T.

1982–83



Lieberman, M.

1981–82



Mullins, L.

1980–81



Cook, J.

1979–80



Twarog, B.

1978–79



Weber, A.

1977–78



Cohen, M.

1976–77



Hoffman, J.F.

1975–76



Rothstein, A.

1974–75



Allen, R.D.

1973–74



Curran, P.

1972–73



Podolsky, R.

1971–72



Szent–Györgyi, A.

1970–71



Inoué, S.

1969–70



Tosteson, D.C.

1968–69



Cohen, S.S.

1967–68



Carlson, F.D.

1966–67



Bishop, D.

1965–66



Davis, B.

1964–65



Hastings, W.

1963–64



Hayashi, T.

1962–63



Tyler, A.

1961–62



Buck, J.

1960–61



McElroy, W.D.

1959–60



Prosser, C.L.

1958–59



Skoog, F.

1957–58



Mazia, D.

1956–57



French, S.

1955–56



Brown, F.A.

1954–55



Parpart, A.K.

1953–54



Steinbach, H.B.

1952–53



Blinks, L.R.

1951–52



Bodine, J.H.

1950



Thimann, K.V.

1949



Blum, H.F.

1948



Goddard, D.R.

1947



Heilbrunn, L.V.

1946



 

 

 Secretary
Andrew Harris
201821



Andrew Harris

201417

 


Andrew Harris

201114

 


Andrew Harris

200911



Sharona Gordon

2008–09



Andrew Harris

2005–08



Andrew Harris

2002–05



Pamela Pappone

1999–02



H. Criss Hartzell

1996–99



Terry E. Machen

1993–96



Dawson, D.C.

1990–93



Eaton, D.C.

1987–90



Reuss, L.

1984–86



Civan, M.

1981–83



Finn, A.

1977–81



Hempling, H.G.

1975–77



Hoshiko, T.

1973–75



Edwards, C.

1971–72



Lieberman, M.

1969–70



Curtis, B.

1967–68



Clark, E.E.

1965–66



Milkman, R.

1963–64



Bishop, D.

1961–62



Green, J.W.

1959–60



Sherman, F.G.

1957–58



Shanes, A.

1955–56



Buck, J.B.

1953–54



Duryee, W.R.

1952–53



 

 

  Treasurer
Frank Horrigan
2019-21


Frank Horrigan 2016-18



H. Criss Hartzell

2012–15

 


H. Criss Hartzell

2009–12



C. William Balke

2006–09



Deborah Nelson

2003–06



Deborah Nelson

2000–03



Joshua J. Singer

1997–00



Breitwieser, G.

1994–97



Wills, N.K.

1991–94



Boron, W.F.

1988–91



White, S.H.

1985–88



Gunn, R.

1982–85



Barr, L.

1979–82



Willis, J.

1977–79



Adelman, W.

1976–77



Kaminer, B.

1974–76



Skinner, D.

1972–73



Mendelson, M.

1970–71



Nelson, L.

1968–69



Nelson, L.

1966–67



Goldsmith, T.

1964–65



Allen, B.

1962–63



Boettiger, E.G.

1959–60



Chase, A.

1957–58



 

 

 
 
 
 Councilors
Alessio Accardi
2019-21
 
Janice Robertson
2019-21
 
Catherine Proenza
2018-20
 
Jon Sack
2018-20
 
Andrea Meredith
2017-19
 
Brad Rothberg
2017-19
 
Sudha Chakrapani
2016-18
 
Henry Colecraft
2015-17



Riccardo Olcese

2014-17

 


Andrea Meredith

2013–16

 


Jorge Contreras

2012–15



Frank Horrigan

2012–15

 


Henry Colecraft

2011–17



Brad Rothberg

2011–14



Baron Chanda

2010–16



Crina Nimigean

2010–13

 


Jeanne Nerbonne

2009–12



Frank Horrigan

2009–15



Brad Rothberg

2008–11



Robert Dirksen

2008–11



Merritt Maduke

2007–10



Ted B. Begenisich

2007–10



Ligia Toro

2006–09



Mark Shapiro

2006–09



Toshinori Hoshi

2005–08



Sarah S. Garber

2005–08



Michael Sanguinetti

2004–07



Seth Alper

2004–07



Blaustein, R.

2005–06



Kathleen Dunlap

2003–06



Kass, R.

2003–05



Moczydlowski, E.

2002–05



Auerbach, A.

2002–05



Lipscombe, D.

2001–04



Kavanaugh, M.

2001–04



Zagotta, W.

2000–03



Mandel, G.

2000–03



Hilgemann, D.W.

1999–02



Foskett, K.

1999–02



Zimmerman, A.L.

1998–01



Palmer, L.G.

1998–01



Somlyo, A.V.

1997–00



Nowycky, M.

1997–00



French, R.J.

1997–00



Lewis, R.S.

1996–98



Grinstein, S.

1996–98



Deutsch, C.

1996–98



Rios, E.

1995–97



Garber, S.

1995–97



Corey, D.

1995–97



Kaplan, J.

1994–96



Gadsby, D.C.

1994–96



Clapham, D.

1994–96



Yellen, G.

1993–95



Jennings, M.

1993–95



Campbell, K.

1993–95



Slayman, C.W.

1992–94



Nerbonne, J.M.

1992–94



Cahalan, M.D.

1992–94



Knauf, P.

1991–93



Frizzell, R.

1991–93



Breitwieser, G.

1991–93



Claudio, T.

1990–92



Aldrich, R.W.

1990–92



Russell, J.M.

1989–91



Oxford, G.S.

1989–91



Ehrlich, B.

1988–90



Beam, K.G.

1988–90



Baylor, S.M.

1987–89



Almers, W.

1987–89



Wright, E.M.

1986–88



Salzberg, B.M.

1986–88



Goldman, Y.

1985–86



Bezanilla, F.

1985–86



Krasne, S.

1984–85



Andersen, O.S.

1984–85



Mandel, L.J.

1983–84



Eaton, D.C.

1983–84



Tsien, R.W.

1982–83



Eisenberg, R.S.

1982–83



Armstrong, C.

1981–82



Fambrough, D.

1981–82



De Weer, P.

1980–81



Giebisch, G.

1980–81



Blaustein, M.

1979–80



Narahashi, T.

1979–80



Marshall, T.

1978–79



Brown, J.

1978–79



Keinzeller

1977–78



Cohen, C.

1977–78



Mullins, L.J.

1976–77



McManus, T.J.

1976–77



Post, R.

1975–76



Cook, J.

1975–76



Twarog, B.

1974–75



Horowicz, P.

1974–75



Dowling, J.

1973–74



Constantin, L.

1973–74



Weber, A.

1972–73



Cohen, L.

1972–73



Kaminer, B.

1971–72



Cohen, M.J.

1971–72



Strohman, R.

1970–71



Bennett, M.

1970–71



Lash, J.

1969–70



Clark, E.E.

1969–70



Curran, P.

1968–69



Eckert, R.

1968–69



Podolsky, R.J.

1967–68



Dunham, P.B.

1967–68



Hoffman, J.C.

1966–67



Abbott, B.C.

1966–67



Rothstein, A.

1965–66



Bonner, J.

1965–66



Cohen, S.

1964–65



Inoué, S.

1964–65



Sussman, M.

1963–64



Sherman, F.

1963–64



Spikes, J.

1962–63



Inoué, S.

1962–63



Szent–Györgyi, A.

1961–62



Commoner, B.

1961–62



Duryee, W.

1960–61



Bonner, D.

1960–61



Grundfest, H.

1959–60



Arnold, W.

1959–60



Hayashi, T.

1958–59



Giese, A.C.

1958–59



Cole, K.S.

1957–58



Johnson, F.H.

1957–58



Chance, B.

1956–57



Bonner, J.T.

1956–57



Tyler, A.

1955–56



Buck, J.

1955–56



Chadwick, L.

1954–55



Gaffron, H.

1954–55



Blinks, L.R.

1953–54



Brown, D.E.S.

1953–54



Griffen, D.R.

1953–54



McElroy, W.D.

1953–54



 

 

    
 Postdoc Antoniya Aleksandrova
2020-21
 Councilors Ana Isabel Fernandez-Mariño2019-20
  Theanne Griffith
2018-19
  Gilbert Martinez
2017-18



John Lueck

2016-17



Rebecca Mongeon

2014-16

 


Juan Ramón Martinez

2013–15

 


Daniel Basilio

2012–14

 


Janice Robertson

2011–13

 


Karin Abarca Heidemann

2010–12

 


Jorge Contreras

2009–11

 


Roger Bannister

2008–10



Kurata, H.

2007–09



Reyes, N.

2006–08



Alessio Accardi

2004–07



Christopher Ahern

2004–06


Powered by Wild Apricot Membership Software